części zamienne do Audi A4

Kiedy wymienić tarcze hamulcowe w Audi A4?

Istnieją takie części samochodowe, których wymiana jest naturalną konsekwencją eksploatacji pojazdu. Nawet w przypadku aut słynących z solidności, takich jak choćby wysoko cenione Audi A4, co pewien czas należy dokonać wymiany tarcz hamulcowych. Jak często trzeba to robić? W jaki sposób wykryć objawy niesprawności tarcz?

Zaistnienie niesprawności tarcz hamulcowych – jak je wykryć?

Kiedy tarcze hamulcowe zaczynają zawodzić, widoczne są pewne objawy. Niestety przeważnie przez dłuższy czas pozostają one niezauważone, gdyż nie są zbyt wyraźne. Przede wszystkim słyszany powinien być pewien charakterystyczny dźwięk zbliżony do pisku, zauważalny podczas naciskania pedału hamulca. Niemniej jednak dźwięk wydobywający się z wnętrza pojazdu może mieć wiele znaczeń, a odróżnienie pisku tarcz hamulcowych od sygnalizacji innych awarii nie jest proste. Zatem jak się dowiedzieć, które części zamienne do Audi A4 będą potrzebne? Jeżeli chodzi o tarcze hamulcowe, dają one również inne objawy ułatwiające identyfikację problemu. Kłopotliwe zjawiska to z pewnością odskakiwanie pedału hamulca, które może być wręcz niebezpieczne. Dyskomfort powodują również drgania występujące podczas hamowania. Natomiast najniebezpieczniejsze jest z pewnością wydłużenie drogi hamowania. O ile pojedynczym objawom przypisywać można różne znaczenia, o tyle, jeśli występują razem, sprawa jest dosyć oczywista.

części zamienne do Audi A4

Wymiana tarcz hamulcowych bez objawów zużycia

Czasami części zamienne do Audi A4 mogą okazać się niezbędne, pomimo iż podzespoły nie dają widocznych objawów zużycia. Brak objawów nie oznacza bowiem wcale, iż tarcze pracują optymalnie. Lepiej dokonać wymiany, zanim pojawią się poważne objawy, które nie tylko obniżą komfort jazdy, ale również stworzą poważne zagrożenie. Zaleca się, aby wymiany tarcz hamulcowych dokonywać najpóźniej po przejechaniu ok. 75-80 tys. kilometrów.

Tarcze hamulcowe to elementy, które w czasie jazdy stale poddawane są tarciom. Nawet pomimo wykorzystania najlepszych materiałów i idealnego wykonania podzespołów, nie jest możliwe, aby tarcze nie ulegały zużyciu. Polega ono głównie na stopniowym zmniejszaniu się grubości poprzez ścieranie się kolejnych warstw. Intensywne tarcie generuje wysoką temperaturę, która może spowodować zniekształcenie tarczy hamulcowej, zwłaszcza jeśli nie jest ona wykonana ze zbyt odpornego materiału.

Duży wpływ na tempo zużycia tarcz ma sposób użytkowania hamulców. Gwałtowne i częste hamowanie oczywiście skraca żywotność tych elementów. Olbrzymie znaczenie mają jednak także rodzaj tarcz hamulcowych oraz wspomniane już wcześniej materiały wykorzystane do ich skonstruowania. W testach wytrzymałości oraz sprawności najlepiej wypadają zwykle ceramiczno-węglowe tarcze hamulcowe. Będąc zmuszonym do zakupu tego rodzaju części zamiennych do Audi A4, warto również zwrócić uwagę na producenta, który zawsze jest głównym gwarantem jakości.

0 komentarzy do “Kiedy wymienić tarcze hamulcowe w Audi A4?”

  1. Każdy kierowca, który często jeździ samochodem, spotka się z sytuacją, która zmusza do wymiany części na nową. Warto dbać o swój sprzęt, co jakiś czas sprawdzać jak wygląda sytuacja części i w jakim stanie zużycia aktualnie są. Jeżeli części nadają się do wymiany, trzeba dobra odpowiednie podzespoły. Dobrej jakości podzespoły to kluczowa rzecz, aby w pełni zadbać o samochód oraz o nasze bezpieczeństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *